Odběr pupečníkové krve

V roce 2011 získala Nemocnice Prachatice, a.s. povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv, na základě jehož se stala nemocnice odběrovým zařízením, oprávněným odebírat pupečníkovou krev.
Nemocnice tímto poskytuje v současnosti zatím nadstandartní službu, díky níž nemusí maminky Prachaticka a okolí vyhledávat jiné vzdálenější porodnice.

Nemocnice Prachatice patří k prvním nemocnicím, která splnila tvrdě nastavenou evropskou a českou legislativu a získala tak povolení k autologním odběrům pupečníkové krve ve spolupráci s nestátním tkáňovým zařízením CORD BLOOD CENTER CZ.

V porodnici je tak k odběrům pupečníkové krve plně připravený a profesionálně proškolený tým lékařů i porodních asistentek.

O možnostech odběru a uskladnění pupečníkové krve a také o využití kmenových buněk se mohou nastávající maminky dozvědět více od pracovníků prachatické porodnice, u svých gynekologů nebo na bezplatné lince 800 900 138. Podrobnější informace nebo registrace k odběrům pupečníkové krve naleznete také na www.cordbloodcenter.cz, kde je také k dispozici aktuální ceník.

Proč uvažovat o odběru a uchování pupečníkové krve?

Při narození dítěte mají jeho rodiče neopakovatelnou možnost nechat provést odběr a uložení pupečníkové krve. Ta obsahuje vzácné kmenové buňky, které se používají k transplantaci při závažném onemocnění, obdobně jako kostní dřeň: například k léčbě nádorových, hematologických nebo autoimunitních onemocnění. Současné moderní technologie umožňují uchovat buňky z pupečníkové krve po mnoho desítek let.

Jak odběr probíhá?

Samotný odběr není nijak bolestivý. Pupečníková krev se odebere do speciálního vaku ve třetí době porodní, těsně po narození miminka a po přestřižení pupečníku. V případě jejího uložení pro vlastní dítě může při závažném onemocnění dítěti zachránit život.