Hemodialyzační středisko

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Na ambulanci je nutné se vždy telefonicky objednat, a to i v případě opakované návštěvy, nebo „pouhého“ předepsání léků.

Q
M

Objednání

Hemodialyzační středisko

Po-Ne  5:30 – 17:30

Náš tým

Prim. MUDr. Eva Pauchová

Prim. MUDr. Eva Pauchová

Vedoucí lékař

+420 388 600 152
pauchova@nempt.cz

MUDr. Soňa Kroutilová

MUDr. Soňa Kroutilová

Lékař

+420 388 600 157
kroutilova@nempt.cz

Jana Dlábková

Jana Dlábková

Vedoucí sestra

+420 388 600 252
dlabkova@nempt.cz

Ordinační hodiny

Nepřetržitá pohotovostní služba pro akutní případy.

Po – Ne

05:30 – 17:30

Informace

Hemodialyzační středisko slouží pro pacienty s onemocněním ledvin různé etiologie především chronickým. Provádí se zde hemodialýza, což je filtrační proces, při kterém se očišťuje krev za pomoci přístroje mimo tělo pacienta. Pacient leží na lehátku a jeho krev je vedena dialyzačním setem přes dialyzátor, speciální membránu, kde dochází k vlastnímu očišťování a vrací se zpět do těla pacienta.  Hemodialýza se provádí většinou třikrát týdně a jednotlivá procedura trvá 4–5 hodin. Sanitním vozem je zajištěna doprava z domova na HDS a zpět. Středisko je vybaveno celkem 12 polohovatelnými lůžky na 3 dialyzačních sálech. Prostředí sálů je vybaveno nadstandardně klimatizační jednotkou, TV a kamerou k zajištění většího pohodlí a bezpečnosti pacienta. Možnost se napojit na wifi je samozřejmostí.

Nově lze využít i domácí hemodialýzu, kdy proceduru lze provést v domácím prostředí po zaškolení. Do domácnosti se dostaví technik, který zhodnotí technické parametry, možnost napojení na vodovodní řád. Odpadá dojíždění na HDS a větší svoboda v plánování aktivit.

Metodika je vhodná i pro pacienty, kteří již nejsou schopni na mateřské dialyzační středisko dojíždět. Odborný personál provádí dialýzu na místě, popřípadě dle potřeb i v místech sociální péče, kde pacient pobývá.

Další možností, jak v případě poškození ledvin odstraňovat z těla odpadní látky a přebytečnou vodu, představuje peritoneální dialýza. U této metody se krev neodvádí mimo tělo pacienta, ale čistí se uvnitř těla pomocí tělu vlastní (peritoneální) membrány, tzv. pobřišnice, která pracuje jako filtr. Do dutiny břišní se v pravidelných intervalech napouští dialyzační roztok pomocí předem zavedeného katetru. Roztok v těle zůstává různě dlouhou dobu dle zvolené metodiky, postupně do něj přecházejí odpadní látky z krve přes pobřišnici/peritoneum. Peritoneální membrána má malé otvory podobné dutým trubičkám dialyzátoru. Právě jejich pomocí se odstraňují odpadní látky a přebytečná tekutina z těla. Po uplynutí stanovené doby dialýzy se roztok i s odpadními látkami z těla vypustí a nahradí roztokem novým. Krev se tedy očisťuje přímo v těle. Tato metodika se provádí po krátkém zaškolení v domácím prostředí.

Vhodné pacienty zařazujeme do transplantačního programu ve spolupráci s Transplantcentrem IKEM  Praha.

Transplantace ledvin je zákrok, při kterém se nemocné nebo nefunkční ledviny pacienta nahradí zdravou ledvinou od dárce. Aby mohla být transplantace ledviny provedena, musí být pacient vhodným kandidátem na transplantaci. To je posouzeno lékařem na základě zdravotního stavu pacienta. Také musí být nalezen vhodný dárce. Dárcem může být žijící osoba nebo osoba, která zemřela a má zdravou a kompatibilní ledvinu s pacientem. Pacient musí i po transplantaci dodržovat předepsanou léčbu.

Hemodialýza (dialýza v nemocnici) – HD

Při hemodialýze se k čištění krve využívá speciální filtr a stroj, který čistí krev mimo tělo pacienta.  Během dialýzy je krev jednou jehlou odváděna mimotělním krevním oběhem do dialyzátoru, který odfiltruje nežádoucí látky a nadbytečné tekutiny. Očištěná krev je vracena druhou jehlou zpět do těla pacienta.

Na hemodialýzu je nutno docházet do nemocnice nebo do dialyzačního centra obvykle 3 až 4 krát za týden, v domácím prostředí se tento výkon zatím neprovádí. Dialýza trvá vždy 4 až 5 hodin. Konkrétní časový rozvrh, tedy dny v týdnu, zda dopoledne, odpoledne nebo v noci, kdy nemocný na dialýzu chodí, stanovuje zdravotnické zařízení a nelze jej v průběhu léčby měnit. K době dialýzy, tj. 4 – 5 hodinám, je potřeba připočítat čas na dopravu, čas na připojení a odpojení od přístroje, vyšetření před a po dialýze a čas na dopravu zpět. Je tedy nutno počítat s 6 – 8 a více hodinami podle toho, jak daleko musí pacient na dialýzu dojíždět.

Peritoneální dialýza – PD

Druhou možnost, jak v případě poškození ledvin odstraňovat z těla odpadní látky a přebytečnou vodu, představuje peritoneální dialýza. U této metody se krev neodvádí mimo tělo pacienta, ale čistí se uvnitř těla pomocí tělu vlastní (peritoneální) membrány, tzv. pobřišnice, která pracuje jako filtr. Do pobřišnice se v pravidelných intervalech napouští dialyzační roztok, který v těle zůstává po dobu 4 až 8 hodin, během kterých do něj přecházejí odpadní látky z krve. V době, kdy je tento roztok v břiše a probíhá dialýza, pacient není připojen k přístroji ani k jiným zdravotnickým pomůckám. Peritoneální membrána má malé otvory podobné dutým trubičkám dialyzátoru. Právě jejich pomocí se odstraňují odpadní látky a přebytečná tekutina z těla. Po uplynutí stanovené doby dialýzy se roztok i s odpadními látkami z těla vypustí a nahradí roztokem novým. Krev se tedy očisťuje přímo v těle.

Kontakt

Email

TELEFON

+420 388 600 152

TELEFON

+420 388 600 252