Koncem března v naší rodinné porodnici porodila své již druhé dítě paní Šimpachová. Na tom ostatně není nic divného, co je ale zajímavé a s čím bychom vás chtěli seznámit je fakt, že paní Šimpachová do naší porodnice cestovala až z Ústí nad Labem. Rodička cestovala takovou dálku za naším panem primářem, který rodil i její první dítě.

Už první dítě, syna, paní Šimpachové pomáhal přivést na svět MUDr. Vladimír Študent, primář gynekologicko-porodnického oddělení naší nemocnice. Toho času však ještě pracoval v jiné nemocnici, na pražské Bulovce. Rodička se tedy v průběhu druhého těhotenství spojila s porodníkem, se kterým byla již z prvního porodu maximálně spokojená. Pan primář jí navrhl, aby se k druhému porodu vypravila za ním, do Prachatic. Paní Šimpachová souhlasila, a tak začaly postupné přípravy na velkou cestu za malým novým životem.

Nejdříve se rodina paní Šimpachové přijela podívat k nám do Prachatic. Těhotné nastávající mamince se u nás líbilo, tak se rozhodla, že druhé dítě přivede na svět v naší pošumavské porodnici. Tím začalo plánování celého „projektu“.

Týden před plánovaným termínem porodu měla paní Šimpachová s rodinou zamluvené ubytování nedaleko Prachatic, v malé vesničce s názvem Libínské Sedlo, která leží asi 8 km od Rodinné porodnice Prachatice, pod vrcholem hory Libín. Pronajala si chalupu Ambra a udělala si s dvou a půl letým synem malou dovolenou před tím, než se narodí nové dítě. Po týdnu, těsně před termínem porodu, přijel nastávající otec s babičkou, aby mohli pohlídat syna, než se narodí druhé dítě a než maminka bude se sourozencem moct odejít z porodnice. Pobyt na Libínském sedle se ale o něco protáhl. Nastávající maminka přenášela, a tak se z týdenní dovolené staly nakonec skoro dva týdny „dovolené“ na Šumavě. Druhý syn, Marek, se narodil o téměř týden později, než byl plánovaný termín porodu. Přítel paní Šimpachové a nastávající dvojnásobný tatínek se musel vrátit do Ústí nad Labem, aby mohl plnit své pracovní povinnosti, proto hlídání prvního syna na Libínském Sedle převzala druhá babička. Poporodní zotavení maminky i prospívání novorozence probíhalo jako podle učebnice a už pátý den po porodu mohli oba naši Rodinnou porodnici Prachatice opustit a vypravit se na velkou cestu domů na sever Čech. Přítel paní Šimpachové si vzal v práci volno a vyrazil na tříhodinovou cestu pro svoji rodinu z Ústí do Prachatic. Tu samou cestu absolvoval ještě samý den, jen opačným směrem. To už ale nejel sám, ale domů si odvážel celou svoji rodinu.

Podle slov paní Šimpachové taková velká cesta rozhodně stála za to. Nejen, že se jí líbí okolí Prachatic, které nabízí téměř nekonečné zelené lesy a krásnou přírodu, ale velice si cení přístupu celého personálu porodnice od sester na oddělení, přes porodní asistentku až po pana primáře, který na porod osobně dohlížel. Porod přirozenou cestou byl vyvolávaný, protože se dítě narodilo po termínu, ale i tak si perfektní přístup našich porodníků novopečená maminka velice pochvalovala.

Jak tedy postupovat, když chcete vyjet za porodem třeba až na druhý konec republiky?

  • Máte-li vytipované místo, kde chcete své dítě přivést na svět, dohodněte se v porodnici s dostatečným předstihem.
  • Přijeďte si porodnici dopředu prohlédnout, poraďte se, zda by Vám místní doporučili nějaké ubytování v okolí, kde s Vámi mohou strávit poslední dny před porodem Vaši blízcí.
  • Když budeme čerpat ze zkušeností paní Šimpachové, přijeďte k nám do Prachatic přibližně týden až dva před samotným termínem porodu, aby si Vás porodnice mohla „převzít“ a pravidelně Váš stav před porodem sledovat.
  • Co s sebou do porodnice, to se dočtete na našich webových stránkách: https://nempt.cz/oddeleni/luzkova/gynekologicko-porodnicke-oddeleni/informace-pro-nastavajici-maminky/.
  • Pokud máte vymyšlený a sestavený porodní plán, prosíme, vezměte si ho s sebou, až pojedete poprvé k nám do porodnice. Porodní plán mějte vytištěný alespoň ve dvou kopiích. Jednu si tu necháme a založíme ji do Vaší dokumentace. Naši porodníci a porodní asistentky, pokud to bude jen trochu možné, se budou maximálně snažit o to, aby Vašim přáním vyšli vstříc.
  • U samotného porodu v naší porodnici rozhodně nemusíte být sama. Může s Vámi přijít a u porodu být i doprovod. Přítomnost doprovodu u porodu je možná i v případě porodu sekcí, pokud je takový porod plánovaný. Na přítomnosti doprovod u porodu se dopředu dohodněte s Vaším porodníkem.
  • V předem dohodnutých případech umožňujeme i přítomnost asistenčního psa u porodu. Porod jako takový vyžaduje čisté prostředí a přítomnost zvířete u porodu není standard nebo vymahatelná nutnost. Tuto variantu je tak v každém případě nutné s dostatečným předstihem konzultovat s vedením gynekologické-porodnického oddělení, které tuto alternativu buď umožní nebo zamítne.
  • Budete-li si to přát, rádi Vám a Vaší rodině nabídneme náš rodinný pokoj, na kterém s Vámi prakticky okamžitě po porodu může být jak otec dítěte, tak třeba i starší sourozenec. Uvědomujeme si, jak důležité je, aby rodina mohla příchod nového člena na svět prožívat co nejdříve pospolu, proto Vám rádi rodinný pokoj nabídneme. S ohledem na to, že kapacita je omezená, prosíme, zamluvte si ho s dostatečným předstihem.

Děkujeme paní Šimpachové za sdílení krásného příběhu a přejeme jí i její rodině jen to nejlepší.