Magazín Nemocnice Prachatice

Closed image alt text
Opened image alt text

Rychlé rady na posílení imunity

L
K

Imunita je štít, který nás chrání před nemocemi, infekcí a cizími látkami jako jsou viry a bakterie. Aby dobře fungovala, musíme ji pravidelně posilovat. A to zejména v podzimních a zimních měsících, kdy na nás ve vyšší míře útočí neblahé vlivy zvenčí.

Jak tedy na to?

Tělo potřebuje spánek. Minimum je 7 hodin denně, abychom naši imunitu neoslabovali.

Nezapomínejte na pitný režim. Víte, kolik tekutin byste denně měli vypít, abyste své tělo udržovali optimálně „zavodněné“?

Dospělý člověk by měl vypít 0,5 l na každých 15 kg hmotnosti. Pokud tedy vážíte 70 kg, výpočet je následovný: 70 ÷ 15 = 4,7; 4,7 × 0,5 = 2,3 l tekutiny za den.

Pohyb je dalším ze základních kamenů, na kterých stojí naše imunita. Je jedno, jestli se jedná o procházku, návštěvu fitness centra nebo cvičení doma. Každý máme to své. Důležité je pohyb zařazovat

Vitamíny C a D. Jsou to základní vitamíny, které každého ve spojitosti s imunitou napadnou. A je to správně. Zvláště teď, v době, kdy respirační onemocnění trápí téměř každého, je vitamín C obzvlášť důležitý. Je to skvělý pomocník při nachlazení – dokáže zkrátit dobu nemoci. Při nachlazení je vhodné používat až trojnásobnou dávku denně, než když jste zdraví. Skvělé je získávat ho z čerstvého ovoce a zeleniny. V zimních měsících ale pomůžou i doplňky stravy. Vybrat ten správný Vám pomohou lékárníci v naší lékárně.

Vitamín D je také velmi důležitý pro imunitní systém. Naše tělo ho získává primárně ze slunce. Dále můžeme vitamín D přijímat z ryb, hovězího masa nebo vajec. Ale co na podzim a v zimě? Jak doplňovat vitamín D v dostatečném množství? V našich zeměpisných šířkách nám nezbývá než vitamín D užívat v podobě doplňků stravy. Pro lepší vstřebatelnost nejlépe takovými, které obsahují i vitamín K2. O těch, které jsou vhodné právě pro Vás se poraďte s našimi lékárníky. Ti Vám rádi pomohou zvolit správný doplněk stravy každý pracovní den od 7 do 17 hodin.

Probiotika. Stále je hodně lidí, kteří nevědí, že imunita sídlí ve střevech. Je v nich ukryto až 70 % imunitních buněk v těle. Pro posílení imunity a správou funkci střev je doporučeno užívat probiotika a probiotika. Ideální je přirozená forma – kimchi, kysané zelí, kefír. Probiotika můžete doplnit také pomocí doplňků stravy zakoupených v naší lékárně.

Navíc imunitě pomůže i otužování a saunování. Ale o tom až někdy příště 😊

Answer image alt text
Closed image alt text
Opened image alt text

Použití Entonoxu při šití poporodních poranění

L
K

Ptali jsme se naší pacientky, čerstvé maminky krásného chlapečka, paní Simony Krajíčkové. Paní Krajíčkové jsme na našem gynekologicko-porodnickém oddělení aplikovali inhalační analgetikum Entonox® při šití poporodních poranění.

Použití inhalačního analgetika Entonox® při šití poporodních poranění nabízíme v naší porodnici rodičkám zdarma.

NemPT: Paní Krajíčková, řekla jste si o použití inhalačního analgetika sama, nebo Vám ho před šitím poporodních poranění doporučil lékař?

Paní Krajíčková: Nevěděla jsem, že je v téhle porodnici k dispozici. Doktor mi Entonox® nabídl a vysvětlil, co se bude dít. Já jsem s jeho použitím souhlasila.

NemPT: A znala jste inhalační analgetikum Entonox® před tím, než jste šla rodit k nám do porodnice?

Paní Krajíčková: Ano i ne. Věděla jsem, že se v nemocnicích používá „rajský plyn“, i když jsem netušila, že se používá i při porodech. S názvem Entonox® jsem se ale setkala až tady v porodnici.

NemPT: Jak jste se cítila v průběhu vdechování inhalačního analgetika Entonox®?

Paní Krajíčková: Cítila jsem se taková uvolněnější. Lehce malátná, ale uvolněná a klidná.

NemPT: Doporučila byste možnost vdechovat Entonox® při šití poporodních poranění i svým kamarádkám a známým?

Paní Krajíčková: To samozřejmě záleží na každé, zda by si ho zvolila, ale podle mého by jej určitě měly nebo tedy mohly zkusit.

NemPT: A je Vaše zkušenost s naší porodnicí taková, že byste ji doporučila dalším nasávajícím maminkám?

Paní Krajíčková: To určitě ano (směje se).

Answer image alt text