Jak pomoci ledvinám, aby dobře fungovaly? To se dočtete na následujících řádcích.

Stejně jako v mnoha jiných případech je základem dodržování zásad zdravého životního stylu. Pokud se budeme držet několika následujících pravidel, odmění se nám naše ledviny tím, že budou lépe a déle fungovat.

Nekouřit. Kouření vede ke kornatění tepen. Tím se zhoršuje prokrvení ledvin. Zároveň kouřením zvyšujete pravděpodobnost vzniku některých nádorů ledvin a močových cest.

Hýbat se. Pohyb obecně je pro celý organismus potřebný a důležitý. Každý by měl alespoň 3x týdně vykonávat aktivitu, během které se zapotí a zadýchá a která bude trvat aspoň 45 minut. Jestli patříte k těm, kdo nesportují pravidelně, začněte pozvolna.

Hlídat si váhu. Nadváha a obezita přispívají ke vzniku cukrovky, vysokému krevnímu tlaku a řadě dalších onemocnění. Nové studie ukazují, že se u obézních lidí vyskytují nemoci ledvin častěji než u těch s přiměřenou hmotností!

Jíst kvalitní stravu a dodržovat pitný režim. Zdravá strava je základ. Měla by být pravidelná, pestrá a neměli bychom se přejídat. A pozor na sůl! Omezení solení přispívá ke snížení zátěže ledvin. Pokud jídla nepřesolujeme, zmenšujeme pravděpodobnost vzniku vysokého tlaku a močových kamenů.
Navíc je důležité pravidelně a dostatečně pít. Průměrně by měl dospělý člověk za den vypít mezi 1,5 a 2,5 litry tekutin. A v horku a při velké námaze by to mělo být ještě více. Malý příjem tekutin zbytečně zatěžuje ledviny, zvyšuje riziko vzniku močových kamenů nebo močových infekcí. Které tekutiny jsou pro ledviny nejlepší? Čaje, ředěné ovocné a zeleninové šťávy, voda z kohoutku. Alkohol ani káva do správného pitného režimu nepatří.

Pravidelné návštěvy lékaře. Pravidelné návštěvy u praktického lékaře, na kterých lékař změří krevní tlak a vyšetří moč jsou dobrým základem prevence. A protože jednou z častých příčin onemocnění ledvin je cukrovka, je dobré požádat svého lékaře o vyšetření hladiny cukru v krvi.

Kdyby vás zajímalo, jak na tom vše ledviny jsou, můžete zkusit orientační ledvinovou kalkulačku na webu ledviny.cz.