Nejspíš už máte naplánovanou letní dovolenou. Mnozí z vás už určitě mají vymyšlený i seznam oblečení a kosmetiky a dalších nezbytností, které s sebou musíte na cestu zabalit. Je v seznamu i lékárnička? A víte, co všechno do lékárničky zabalit?

Všichni jsme to aspoň jednou zažili. Přehnali jsme to se sluníčkem a spálili jsme se. Na dovolené v zahraničí jsme ochutnali jídlo, které nám způsobilo zažívací potíže. Dítě si způsobilo drobné poranění, které bylo potřeba rychle ošetřit. Na dlouhou cestu autobusem

musel některý z členů rodiny použit Kinedril… Situací, kdy je potřeba sáhnout do lékárničky, je v létě zpravila více než po zbytek roku. Je proto výhodné a správné zabalit si cestovní lékárničku s sebou. V té bychom měli mít vše potřebné a ideálně by měla být v kompaktním provedení (zapomeňte na starou igelitovou tašku ze supermarketu nebo napěchovanou postranní kapsu cestovní tašky).

Univerzální seznam, co nesmí ve Vaší lékárničce chybět, neexistuje. Vždy je potřeba lékárničku přizpůsobit dané cestě i cestovatelům. Jinak si budou lékárničku sestavovat lidé s chronickým onemocněním, jinak rodina s dětmi a jinak mladý sigle dobrodruh, který se vydává za vůní dálek do exotických krajin.

Co by ale v žádném případě nemělo chybět v žádné z lékárniček sbalených na cestu?

léky:
ty, které pravidelně používáte
na cestovní nevolnosti
proti průjmu, zácpě a zažívacím obtížím
na alergie
na bolest a horečku
na rýmu, kašel a bolest v krku
teploměr
desinfekce na drobná poranění
náplasti, obvazy a obinadla
přípravek podporující hojení ran
opalovací přípravky a přípravky pečující o kůži po opalování
oční kapky
repelent a přípravek na ošetření bodnutí hmyzem
nůžky na nehty
pinzeta

Pokud cestujete s dětmi, zkontrolujte si, že všechny přípravky, které v lékárničce máte, a které by děti mohly použít, jsou pro ně vhodné. Např. u analgetik si zjistěte, jestli je bude možné nadávkovat dětem podle hmotnosti. Kdyby ne, je lepší vzít s sebou dětský sirup proti bolesti a horečce.

NÁŠ TIP   –   odlijte si sirup do plastové lahvičky, nehrozí rozbití
jako
u skleněné lahvičky originálního výrobku a navíc je lehčí.

Jako rodiče jistě oceníte dezinfekci drobných poranění, která neštípe. A o to víc ji ocení Vaše děti. Stejně tak drobnost ve formě náplasti s obrázkem dokáže malého „pacienta“ rychleji přivést zpátky do pohody. Cestujete-li do zahraničí, zkuste už předem dávat dětem probiotika. Normalizují trávení a pomohou předejít zažívacím potížím. Probiotika mohou děti užívat i na dovolené.
Určitě investujte do přípravků na opalování. Pro malé děti jsou dobré přípravky s vysokým ochranným faktorem SPF 30–SPF 50+. Stejně tak nezapomeňte na přípravky na ošetření kůže po opalování, které jsou pro citlivou pokožku. V lékárničce mějte i rehydratační roztok, protože děti, které nemají správný pitný režim se snadno dehydratují.

Pokud cestujete s miminkem, tak do dětské lékárničky přibalte ještě krém na opruzeniny, který se zejména v létě může hodit. Také odsávačka hlenů z nosu může na dovolené najít své uplatnění.

Seniorům doporučujeme, aby před dovolenou, zvlášť pokud by měla být delší, navštívili svého praktického lékaře a požádali jej o předepsání dostatečného množství léků, které užívají. Tato praktická drobnost napomůže tomu, že nebudete v průběhu dovolené zaskočeni tím, že některý z léků „najednou“ došel.

Máte v plánu jet na aktivní dovolenou plnou výletů či sportu? Je tedy vhodné, aby ve Vaší cestovní lékárničce nechyběly tejpy, náplasťové stehy a mast nebo gel na bolavé svaly. Sportovcům doporučujeme přibalit také led ve spreji, který okamžitým zchlazením uleví do bolesti.

Jestli s Vámi na dovolenou pojede i čtyřnohý kamarád, nezapomeňte mu s sebou vzít do lékárničky pinzetu na klíšťata a pokud jej běžně nepoužíváte, přípravek nebo obojek proti parazitům.

Možná to na první pohled vypadá jako věda, ale správně vybavená lékárnička může zachránit Vaši dovolenkovou pohodu. Proto se vyplatí věnovat její přípravě a sbalení svůj čas.

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci s vybavením lékárničky, rádi Vám s tím pomohou zaměstnanci naší nemocniční lékárny. Nebojte se tak na ně obrátit.