Placenta, česky porodní (nebo mateřské) lůžko je důležitým orgánem matky a dítěte. Zajišťuje spojení mezi matkou a miminkem během těhotenství. Zásobuje dítě nezbytnými látkami pro jeho růst a vývoj. 

Pokud žena čeká jednovaječná dvojčata, může se stát, že obě budou napojena na jednu placentu. Zpravidla má ale každé miminko svoji placentu.

Dítě je s placentou spojeno pupečníkem, který mu zajišťuje přísun kyslíku a živin a odvádí zplodiny metabolismu plodu. Placenta důležitým zdrojem hormonů, které těhotenství udržují, připravují tělo ženy na laktaci aj. A v neposlední řadě má funkci imunologickou. Zajišťuje, aby imunitní systém matky nevyhodnotil dítě jako cizí těleso, které do těla nepatří.

Ve 20. týdnu těhotenství zabere placenta asi polovinu plochy děložní dutiny. S dalším růstem dítěte i dělohy se placenta posouvá výš a začíná „stárnout“. Ke konci těhotenství by neměla zasahovat do porodních cest.

Placenta ve tvaru srdce z Rodinné porodnice PrachaticeJak vlastně placenta vypadá? Na konci těhotenství má tvar přibližně kruhu nebo oválu. Průměr bývá asi 20 cm, výška 3 cm a hmotnost kolem 0,5 kg. Její otisk může připomínat strom života. Tvar placenty ale může být různý. V naší porodnici jsme před nedávnem viděli placentu ve tvaru srdce.

Porod placenty je důležitá část porodu. Připravovat se na něj můžete jako na porod miminka. K bezproblémovému porodu placenty je ostatně zapotřebí to, co k porodu dítěte. Klid, přítmí, teplo, a aby se žena necítila rušená nebo pozorovaná. Pokud zvládnete porod dítěte bez medikace a bez komplikací, je pravděpodobné, že s placentou to bude být podobné.

Po porodu v porodnici se zpravidla přistupuje k tzv. aktivnímu vedení porodu placenty. To znamená, že po porodu dítěte, je ženě aplikován oxytocin, jako prevence poporodního krvácení.

Když se placenta narodí, je třeba zkontrolovat její stav a celistvost. Můžete si ji s porodní asistentkou prohlédnout a třeba jen v duchu poděkovat, že několik měsíců pomáhala vyživovat vaše miminko.

Pokud byste si chtěly svou placentu odnést domů, domluvte se s porodní asistentkou nebo s lékařem. Placentu si odnést nemůžete, pokud je infekční (HIV, HbSAg, BWR, atp.). Před tím, než si ji budete moci odnést, budete muset vyplnit Protokol o vydání placenty.

 

Zdroje:

Roztočil A. a kol., Moderní porodnictví. Praha: Grada Publishing, a.s., 2008. ISBN 978-80-247-1941-2

Aktivní vedení porodu placenty