Jód

Jód. Nezbytný prvek pro optimální tělesný a duševní vývoj člověka. Pomáhá nám udržet se ve fyzické i duševní kondici. Celkově podporuje naše zdraví. Hraje klíčovou roli při tvorbě hormonů štítné žlázy. Ty ovlivňují celkový růst organismu i fungování orgánů vč. mozku, svalů nebo třeba pohlavní soustavy. Nedivte se proto, že má jód svůj světový den, který připadá právě na dnešek, na 6. března.

Nedostatek jódu

Nedostatek jódu snižuje funkci štítné žlázy a ta se zvětšuje, aby vychytávala více jódu. Vzniká tzv. struma (i když to tak nemusí být u každého). Jak se ale nedostatek jódu projevuje navenek? Co jsou nejčastější projevy jódového deficitu? Mohou to být otoky očních víček. Mění se kvalita vlasů. Tvrdnou, ježatí a začínají padat. Zvýšená únava i přes dostatek spánku a odpočinku. Zpomalené myšlení, horší paměť a soustředění, zpomalení srdečního tepu, zvýšení cholesterolu, zvýšení tělesné hmotnosti, chudokrevnost a zhoršení imunity. Vidíte, co vše jód a jeho dostatek ovlivňují?

Je důležité na dostatečný příjem jódu z potravy myslet. A to i přes to, že jsme jednou ze zemí, která má jódový deficit vyřešený.

Doplňování jódu

Jód si naše tělo nedokáže vytvořit samo. Proto jej musíme přijímat stravou. Optimální denní příjem jódu pokryjete asi 5 gramy jódované kuchyňské soli. Musí však jít o sůl obohacenou jódem. Mořská sůl obsahuje pouze asi poloviční množství jódu oproti soli kamenné obohacené jódem. Dalším bohatým zdrojem jódu jsou mořské ryby nebo mořské plody. Ty bychom měli jíst nejlépe dvakrát do týdne. Zdrojem jódu je i mléko a mléčné výrobky, tepelně upravená košťálová zelenina nebo některé minerální vody.

Jód v těhotenství a při kojení

Těhotné a kojící ženy by měly své hladině jódu věnovat zvláštní pozornost. Proč? Protože až sedm z deseti z nich má jódu nedostatek. Ten může u jejich dítěte zpomalit vývoj mozku, srdce i kostí. Dokonce může mít vliv i na snížení IQ jejich dětí až o několik bodů.

Z toho důvodu by těhotné a kojící ženy měly příjem jódu navýšit. A to až na dvojnásobek, což je 250 mikrogramů na den. S tím pomůže i užívání jodidu, který vám předepíše lékař, nebo volně prodejné doplňky stravy (s jejich výběrem vám rádi poradí lékárníci v naší nemocniční lékárně).

Pojďme tedy společně udělat něco málo pro zdraví a hlídejme si pravidelný příjem potravin, ve kterých je jód obsažený. Pomůžeme tak nejen sobě samým, ale zároveň přispějeme k vylepšení světových statistik monitorujících nedostatek jódu.