Imunita je štít, který nás chrání před nemocemi, infekcí a cizími látkami jako jsou viry a bakterie. Aby dobře fungovala, musíme ji pravidelně posilovat. A to zejména v podzimních a zimních měsících, kdy na nás ve vyšší míře útočí neblahé vlivy zvenčí.

Jak tedy na to?

Tělo potřebuje spánek. Minimum je 7 hodin denně, abychom naši imunitu neoslabovali.

Nezapomínejte na pitný režim. Víte, kolik tekutin byste denně měli vypít, abyste své tělo udržovali optimálně „zavodněné“?

Dospělý člověk by měl vypít 0,5 l na každých 15 kg hmotnosti. Pokud tedy vážíte 70 kg, výpočet je následovný: 70 ÷ 15 = 4,7; 4,7 × 0,5 = 2,3 l tekutiny za den.

Pohyb je dalším ze základních kamenů, na kterých stojí naše imunita. Je jedno, jestli se jedná o procházku, návštěvu fitness centra nebo cvičení doma. Každý máme to své. Důležité je pohyb zařazovat

Vitamíny C a D. Jsou to základní vitamíny, které každého ve spojitosti s imunitou napadnou. A je to správně. Zvláště teď, v době, kdy respirační onemocnění trápí téměř každého, je vitamín C obzvlášť důležitý. Je to skvělý pomocník při nachlazení – dokáže zkrátit dobu nemoci. Při nachlazení je vhodné používat až trojnásobnou dávku denně, než když jste zdraví. Skvělé je získávat ho z čerstvého ovoce a zeleniny. V zimních měsících ale pomůžou i doplňky stravy. Vybrat ten správný Vám pomohou lékárníci v naší lékárně.

Vitamín D je také velmi důležitý pro imunitní systém. Naše tělo ho získává primárně ze slunce. Dále můžeme vitamín D přijímat z ryb, hovězího masa nebo vajec. Ale co na podzim a v zimě? Jak doplňovat vitamín D v dostatečném množství? V našich zeměpisných šířkách nám nezbývá než vitamín D užívat v podobě doplňků stravy. Pro lepší vstřebatelnost nejlépe takovými, které obsahují i vitamín K2. O těch, které jsou vhodné právě pro Vás se poraďte s našimi lékárníky. Ti Vám rádi pomohou zvolit správný doplněk stravy každý pracovní den od 7 do 17 hodin.

Probiotika. Stále je hodně lidí, kteří nevědí, že imunita sídlí ve střevech. Je v nich ukryto až 70 % imunitních buněk v těle. Pro posílení imunity a správou funkci střev je doporučeno užívat probiotika a probiotika. Ideální je přirozená forma – kimchi, kysané zelí, kefír. Probiotika můžete doplnit také pomocí doplňků stravy zakoupených v naší lékárně.

Navíc imunitě pomůže i otužování a saunování. Ale o tom až někdy příště 😊